
ZNANSTVENA ŠKOLA
SVEOBUHVATNI PRISTUP
ISTRAŽIVANJU ANTROPOGENIH
PRITISAKA NA OKOLIŠ

PROGRAM ZNANSTVENE ŠKOLE
08:45 – 9:00
Registracija sudionika
09:00 – 9:15
Pozdravna riječ
09:15 – 10:00
dr.sc. Martina Furdek Turk (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
U uvodnom predavanju dat će se pregled glavnih izvora zagađenja i osnovnih skupina anorganskih i organskih zagađivala te njihovih svojstva i mehanizama prijenosa u okolišu. Također, dat će se pregled kemijskih, bioloških i drugih analiza koje imaju bitnu ulogu u očuvanju, nadzoru i zaštiti okoliša te procjeni okolišnog rizika.
10:00 – 11:00
doc.dr.sc. Željka Fiket (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
Globalna industrijalizacija, unatoč brojnim pozitivnim učincima, dovela je do sve većeg iskorištavanja prirodnih resursa i općeg zagađenja okoliša. Od mnogih zagađivača, ovim predavanjem obuhvatit će se metali kako bi se publika upoznala ne samo s njihovim izvorima, već i s njihovom raspodjelom u okolišu te mehanizmima transporta i konačnog odlaganja.
11:00 – 11:30
Pauza za kavu
11:30 – 12:30
dr.sc. Maja Ivanić (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
Mineralne čestice nezaobilazan su sudionik biogeokemijskih ciklusa u okolišu. Njihove površine sudjeluju u većini fizikalnih, kemijskih i bioloških procesa u prirodi, te imaju važnu ulogu u prijenosu i kruženju zagađivala u vodenom okolišu.
12:30 – 13:30
dr.sc. Sanja Frka Milosavljević (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
Najveća nesigurnost u procjenama antropogenih klimatskih pritisaka danas povezana je s atmosferskim lebdećim česticama u zraku zbog nedovoljnog poznavanja njihovih fizikalnih, kemijskih i optičkih svojstava te atmosferskih (trans)formacija i taloženja u druge sastavnice okoliša. Čestice u atmosferi utječu na održavanje ravnoteže ukupnog zračenja tako što raspršuju i apsorbiraju Sunčevo zračenje te posreduju u procesima formiranja oblaka i oborina. Utječu i na kvalitetu zraka te se smatraju štetnim čimbenicima po zdravlje svih živih bića. Lebdeće čestice mogu biti emitirane iz različitih prirodnih i antropogenih izvora, o čemu će ovisiti njihova veličina i kemijski sastav. Uslijed različitih ekonomskih i političkih čimbenika, antropogene aktivnosti danas mijenjanju količine i kemijski sastav atmosferskih čestica diljem svijeta.
13:30 – 14:30
Pauza za ručak
14:30 – 15:30
dr.sc. Ivan Senta (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
U predavanju će biti predstavljen pojam tzv. novih zagađivala okoliša (engl. emerging contaminants) te njihovi glavni izvori, transport i sudbina u okolišu. Također će se dati pregled najvažnijih analitičkih tehnika kojima se određuju, a kroz nekoliko karakterističnih primjera prikazat će se i neki od izazova u analitici ovih spojeva u složenim okolišnim uzorcima.
15:30 – 15:45
Klaudija Ivanković (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)
15:45 – 16:00
Ana Selak (Hrvatski geološki institut, Zagreb)
16:00 – 16:15
Maja Maslać Mikulec (Geonatura d.o.o. za stručne poslove zaštite prirode, Zagreb)
16:15 – 16:20
Andrea Milinković (Institut Ruđer Bošković, Zagreb)